Autoservis i popravak vozila


Podjeli
Redoviti autoservis i popravak vozila neizbježan je jer sigurno ne želite imati nepotrebne poteškoće pri vožnji. Donesite svoj automobil do najboljeg autoservisa koji će začas pronaći i ukloniti probleme.

Vozite se cestom, čujete zvukove koje vaše vozila ispušta i ne zvuče dobro? Vrijeme je da ga odnese u automehaničarsku radionicu na autoservis, gdje će se obaviti detaljan pregled i dijagnostika, te ćete začas opet moći voziti vaš popravljen i ispravan automobil



Što obuhvaća mali autoservis?

Da bi vaš automobil radio besprijekorno, potrebno je periodično obavljati autoservis. Preporučuje se da na svakih 15.000 do 20.000 pređenih kilometara obavite mali autoservis, odnosno rutinski posao provjere i zamjene opreme i testiranja njene ispravnosti. Oprema uključuje filtere ulja, zraka, goriva i kabine, kao i ulje koje je potrebno zamijeniti nakon određene kilometraže. Takođe se vrši dijagnostika sistema i provjera stanja i nivoa tečnosti u automobilu. Motorno ulje treba mijenjati jer ono podmazuje ostale dijelove i pomaže im da pravilno rade. Filter vazduha se mijenja radi poboljšanja protoka u motoru, a filter kabine se mijenja radi udobnosti vozača i putnika u automobilu. Mali autoservisi mogu se obavljati i češće od navedene kilometraže, ali svakako nemojte predugo čekati. 

Što obuhvaća veliki autoservis?

Za veliki autoservis pokriva se veća kilometraža, odnosno preporučuje se servisiranje na svakih 90.000 do 120.000 pređenih kilometara. Takav autoservis uključuje promjenu zupčastog ili remenog remena, klizača, zatezača i vodene pumpe. Takođe, ako automobil ima zupčasti lanac umjesto zupčastog remena, procedura autoservisa uključuje zupčasti remen, vodilicu, zatezače i vodenu pumpu. Radi se o detaljnoj proceduri koja se radi isključivo u automehaničarskim radionicama jer imaju posebne alate i vode računa o najsitnijim detaljima kako bi motor i cijeli automobil pravilno radili. Tako na primjer ne možete sami lako doći do remena, tako da prvo morate skinuti dijelove s prednje strane, a kasnije ih vratiti na pravo mjesto i uvjeriti se da je sve ispravno. Obično veliki autoservisi traju 5 do 6 sati, a po potrebi se osim većih dijelova mogu promijeniti i gume, prednji i zadnji diskovi, te svjećice.

Čemu služi dijagnostika automobila?

Ako mislite da nešto nije u redu s vašim vozilom, posjetite autoservis radi dijagnoze automobila. Vaše vozilo se povezuje na uređaje koji mehaničaru daju pregled cijelog sistema automobila. Rezultati se uspoređuju sa parametrima na osnovu kojih se dobiju greške koje je potrebno ispraviti. Proces autodijagnostike počinje pregledom stanja motora i dijelova vozila, zatim se greške očitavaju iz memorije procesora, koja se resetuje nakon popravke automobila. Izvršni elementi se takođe testiraju i na kraju se uspoređuju parametri očitani iz procesora. Dijagnostika uključuje provjeru izduvnih plinova, punjača i testera baterija. Preporučljivo je obaviti dijagnostiku kod ovlaštenih mehaničara, ali ako želite, možete nabaviti i dijagnostičke uređaje za privatnu upotrebu i sami otkriti kvar na automobilu. Većina uređaja za privatnu upotrebu je univerzalna, ako se odlučite za kupovinu, najbolje je prvo se informirati o modelu koji uređaj može pokriti.


Galerija


Želite da vaše vozilo uvijek vozi bez problema?

Izbjegnite kvarove na vozilu i na vrijeme ga odnesite na autoservis.

Zakažite popravak vozila

Pitajte stručnjake

Pitajte stručnjaka iz oblasti:
Jesi li čovjek ?