Upis u autoškolu


Podjeli
Prije nego što sjednete za volan, trebate položiti vozački ispit. Uz odabir vaše idealne autoškole, ne morate se brinuti jer ćete sigurno bez ikakvog problema uspješno položiti vožnju.

Upis u autoškolu investicija je za budućnost i olakšava vam obavljanje svakodnevnih aktivnosti. Bitno je odabrati dobru autoškolu koja će vas pripremiti za besprijekornu vožnju na cesti.



Koje su kategorije vozila u autoškoli?

Odlučili ste se za polaganje vozačkog ispita, ali niste sigurni koju kategoriju trebate? Ne brinite jer uz ovaj jednostavni prikaz, začas ćete pronaći informacije koje vam trebaju. Postoji 17 različitih kategorija, a one su redom: AM, A1, A2, A, B, B E, C1, C1 E, C, C E, D1, D1 E, D, D E, F, G i H. AM kategorija obuhvaća mopede i motokultivatore, te je minimalna dobna granica polaganja ispita vožnje 15 godina. U A1 kategoriju spadaju motori radnog obujma motora do 125 m3 i snage motora do 11 kW, te minimalne dobi polaganja od 16 godina. A2 kategorija pokriva motore snage do 35 kW, a minimalna dob polaganja je 18 godina. A kategorija obuhvaća motore snage od 15 kW naviše, te se polaganju može pristupiti sa 20 godina, jedino ako vozač već ima dozvolu upravljanje vozilom kategorije A2 minimalno 2 godine. B kategoriju pokrivaju lična vozila najveće mase od 3500 kg i mjesta za 8 putnika, te se ispitu može pristupiti sa 18 godina. BE kategorija su vozila s priključenim vozilom, te se ispitu može pristupiti sa 18 godina. C1 i C1E su kategorije koje obuhvaćaju teretna vozila s 3500 do 7500 kg i priključno vozilo, te je minimalna dob polaganja isto 18 godina. C i CE kategorije pokrivaju teretna vozila sa teretnom masom većom od 7500 kg sa priključenim vozilom, te se ispit može polagati sa 21/18 godina. D1 i D1E kategorije obuhvaćaju mini autobuse sa priključnim vozilom, te minimalnom dobnom granicom od 21 godine za polaganje ispita. D kategorija je autobus do 10 metara duljine, a DE kategorija je autobus sa priključnim vozilom, te se ispitu može pristupiti sa 23 godine. F kategoriju obuhvaćaju traktori sa ili bez prikolice, te se ispit može polagati sa napunjenih 16 godina. U G kategoriju spadaju radne mašine, te se ispitu može pristupiti isto sa 16 godina. U posljednju H kategoriju spadaju tramvaju, te se ispit može polagati sa 21 godinom

Što treba da znate prije upisa u autoškolu?

Prije upisa, provjerite cijenu autoškole i recenzije, lokaciju i udaljenost od autoškole, te dostupnost termina za predavanja o saobraćajnim propisima, kao i prilagođavanje vožnje vašim potrebama, te mogućnost online nastave. Kada ste pregledali kriterijume, potrebno je prikupiti sve dokumente za upis u autoškolu. Za početak trebate nabaviti potvrdu o zdravstvenom stanju koja se izdaje kod liječnika opće medicine. Važno je napomenuti da je izdavanje potvrde besplatno za osobe koje imaju dopunsko zdravstveno osiguranje. Nakon potvrde pribavite uvjerenje o fizičkog i psihičkoj sposobnosti za upravljanje vozilom. Uvjerenje se dobija nakon uspješno položenog zdravstvenog pregleda koji se sastoji od testova sluha, vida, motorike, otkucaja srca, krvnog pritiska i psihološkog testiranja, a važi 6 meseci. Na liječnički pregled nemojte zaboraviti donijeti potvrdu o zdravstvenom stanju, ličnu kartu, nalaze u slučaju da bolujete od određene bolesti, te naočale ili leće, ako ih nosite. Na upis u autoškolu nemojte zaboraviti ponijeti i ličnu kartu, te vozačku dozvolu, ako polažete kategoriju za koju je već potrebno imati. 

Kako izgleda polaganje ispita u autoškoli?

Prije nego što uskočite u automobil i počnete voziti, trebate odslušati predavanja na kojima ćete se upoznati sa saobraćajnim zakonima i propisima. Kad poslušate sva predavanja, pristupate pisanom ispitu pri kojem se dozvoljava ograničen broj greški za uspješan prolaz. Potom se slušaju predavanja vezana za prvu pomoć, te se polaže usmeni ispit. Nakon odrađenih ispita, sjedate za volan i započinjete učiti voziti. U pravilu se mora odvoziti minimalno 35 sati probne vožnje prije ispita, ali ako se ne osjećate spremnim, možete zatražiti dodatne sate. Vozački ispit započinje poligonskim vježbama na kojima se vidi koliko se snalazite sa osnovama prije nego što krenete na cestu. Uspješnim polaganjem poligonski vježbi, započinje drugi dio vozačkog ispita, odnosno vožnja na cesti. Osim vas i instruktora, za vrijeme ispitne vožnje, pratit će vas i ispitivač koji će evidentirati rezultate vožnje. Vožnja traje između 30 i 45 minuta, te je bitno upoznati se sa najčešćim greškama i samopouzdano krenuti voziti.


Galerija


Planirate položiti vozački ispit?

Upišite se u autoškolu i započnite svoj put prema vožnji na cesti

Autoškola vas čeka

Pitajte stručnjake

Pitajte stručnjaka iz oblasti:
Jesi li čovjek ?