Električne instalacije (uvođenje i obnova)


Podjeli
Pravilno izvođenje električnih instalacija nezaobilazan su posao u svakom objektu. Provjerite što Vam je sve potrebno za njihovo uvođenje ili obnovu, te koje je izvođače najbolje pozvati za radove.

Električne instalacije razlikuju se prema namjeni, koja ovisi u kojem objektu se planiraju postaviti. Stoga je bitno zvati stručnjaka, koji će lako i jednostavno uvesti električne instalacije u Vaš dom.



Što treba znati prije uvođenja električnih instalacija?

Postavljanje električnih instalacija u objektu za stanovanje obično se odnosi na niski napon, koji ne prelazi 250V. Viši napon koji dolazi do 600V koristi se za industrijske objekte. U kući se mogu postaviti telekomunikacijski uređaji do 50V izmjeničnog napona i 120V jednosmjernog napona. U to se uvrštavaju internet, antene, interfoni, telefoni i slični uređaji. Prije uvođenja instalacija, projektant radi nacrt kako bi se struja pravilno provodila po kući i na električnu mrežu, te se lakše mijenjale i nadograđivale instalacije u budućnosti.

Osnovni dijelovi električnih instalacija

Za postavljanje električnih instalacija potrebno je imati provodnike, kablove, razvodne kutije, prekidače i utičnice. Kablovi se polažu po cijevima, koritima i kanalima, te se u prosjeku može pronaći između 500 do 1000 m kabala unutar objekta. Uvijek se postavljaju vodoravno ili okomito, te stavljanje cijevi kraćim putem dozvoljeno samo na stropu. Razvodne kutije služe za nadzor i održavanje električnih instalacije, te se nalaze u metalnim kućištima otpornim na vatru. Redoslijed prekidača i utičnica predviđa se u nacrtu za postavljanje električnih instalacija. Prekidači se nalaze 105 cm do 115 cm iznad tla, dok su utičnice na udaljenosti od 30 cm od tla. 



Kako se radi obnova električnih instalacija?

Prije obnove se provjerava stanje električnih instalacija, koje se sastoji od utvrđivanja uređaja potrošača, njihove snage, vodiča adekvatnog presjeka i osigurača prikladne jačine. Priključci manje snage, poput rasvjete mogu se spajati u većem broju na isti osigurač, dok priključci veće snage, poput bojlera, perilice i sušile moraju imati zasebni vodič i osigurač. Svaki objekt treba imati pravilno izvedeno uzemljenje, te priključke spojene na sabirnicu uzemljenja koja se nalazi u razvodnoj ploči. Ako imate stare razvodne ploče, stare osigurače se mijenjaju automatskim jer štite sistem od preopterećenja i kratkog spoja

Koliko obnova traje?

Ovisno o radovima, obnova električnih instalacija trajat će 3 do 5 dana. Prvo se procjenjuje stanje postojećih električnih instalacija, te se slušaju zamisli vlasnika objekta za obnovu. Provjerava se nacrt električnih instalacija i započinje prva faza obnove instalacija, odnosno njihovo spajanje na razvodne kutije i ploče. Prva faza je prepuna buke i prašine jer se električne instalacije ugrađuju u zidove. Izvođači saniraju ostatke zidova koji se oštećuju tijekom prve faze, te se u drugoj fazi postavlja završna galanterija. Ona se odnosi na priključne, prekidače, osigurače, rasvjetna tijela i ostale električne uređaje


Galerija


Planirate obnovu ili uvođenje električnih instalacija?

Kvalitetan nacrt električnih instalacija i vrhunski električari pobrinut će se za sve potrebne radove.

Pronađite stručne izvođače

Pitajte stručnjake

Pitajte stručnjaka iz oblasti:
Jesi li čovjek ?