Električna struja u svačijem domu dolazi zahvaljujući postavljenim električnim instalacijama. Za njihovu ugradnju potrebno je pozvati stručne električare, koji će obaviti svoj posao u što kraćem vremenskom razdoblju.
Elektroinstalacije se nalaze svugdje po kući, te pružaju mogućnost osvjetljenja prostora, korištenja raznih elektroničkih aparata i grijanja. Postavljaju je stručnjaci, koji se brinu da pouzdani sustav savršeno funkcionira u svakom kućanstvu. Obuhvaćaju strujne krugove koji sadrže napone do 1000 V izmjenične struje ili 1500 V istosmjerne struje. Razvodni vodiči i elektroinstalacije koje se nalaze izvan objekta sadrže napone više od 1000 V. Vanjski i unutarnji sustav elektroinstalacija čine povezanu cjelinu, koja skladno funkcionira ugrađena u svačijem domu.
Za pravilan rad elektroinstalacija, potrebno je provesti provjeru stanja električne mreže, te se to čini mjerenjem provodljivosti električnih žica. Mjerenjem elektroinstalacija, električar može ustvrditi funkcionira li električna mreža besprijekorno ili je potrebna određena intervencija i popravak štete. U slučaju da šteta nije sanirana može se stvoriti kratki spoj, pa čak i dođi do izbijanja požara. Uz provodljivost električnih žica, provjera se i gromobran, te žice računala. Gromobran je potrebno nešto češće provjeravati, te se preporučuje svakih 2 do 4 godine. Redovita mjerenja, zamjene osigurača, uklanjanje štete na električnoj mreži i druge aktivnosti provjere stanje elektroinstalacija omogućuju pravilan protok električne energije, uštedu i neometan rad svih električnih aparata u kući.
Postoje različiti načini postavljanja električnih instalacija u kući. Za prostore ispod i unutar žbuke, elektroinstalacije idu nakon postavljanja zida, a prije završnoga sloja žbuke. Nadžbukni prostor idealan je za električne instalacije koji su otporni na visoku vlagu u zraku. Otpornost na vlagu se dobiva plastičnim vodičima, koji se postavljaju na električne nosače. Kod korištenja suhogradnje, elektroinstalacije se postavljaju u šuplje zidove. Ako se koristi beton, onda je instalacije ugrađuju prije početka prve faze gradnje. U industrijskim objektima, električne instalacije se provlače kroz instalacijske kanale. Sustavi niskog napona spajaju se neizoliranim vodičima.
Provođenje elektroinstalacija odvija se u gruboj i završnoj fazi. Nakon što se postavi zidna pregrada, gruba faza može sigurno započeti. Elektroinstalacije se kod zidanih zidova provodi u cijevima ispod žbuke, dok se kod suhogradnje provlači kroz gipsane ploče u šuplje dijelove zida. Za novogradnju se u najviše slučajeva koriste betonske ploče, odnosno instalacije se provode pomoću PVC cijevi, te se na njih stavlja beton. PVC cijevi se postavljaju horizontalno ili vertikalno, 20 do 120 centimetara iznad zemlje kako bi se instalacije lakše mijenjale ili dodavale po potrebi. Zaštita od kratkog spoja i potencijalnih oštećenja postiže se na način da se u kuhinji sve utičnice postavljaju 1 metar iznad izvora vode i najmanje 50 centimetara po strani. Utičnice na koje su stalno priključeni uređaji postavljaju se 30 centimetara iznad poda. Prostori s većom razinom vlage u zraku moraju imati FID prekidače i diferencijalnu struju od 0,03 A ili zaštitni prekidač protiv kratkoga spoja s diferencijalnom strujom od 0,03 A.
Nazovite električare kako bi pravilno postavili elektroinstalacije po kući.
Dogovorite ugradnju elektroinstalacija