Fasaderski radovi (fasade i obloge)


Podjeli
Uz nekoliko jednostavnih koraka saznajte koji materijali su potrebni za fasaderske radove i kako odabrati odgovarajuće obloge za fasade.

Izgradnja fasade ne mora biti težak proces, samo ako se na vrijeme spremite i prikupite dokumente, izvođače i adekvatne materijale.



Kakve fasade mogu biti?

Kada birate svoju fasadu, najčešće ćete se susresti s 4 različiti tipa: kontaktne, obložene, ventilirane i neventilirane fasade. Kontaktne fasade su deblji ili tanji sistemi koji se u više slojeva stavljaju na nosivi zid. Završni sloj čini žbuka koja se postavlja na zid ili toplinsku izolaciju. Obložene fasade moraju imati podkonstrukciju između nosivog zida i završnog sloja. Neventilirana fasada nema zrak između nosivog zida i završnog sloja. Ventilirane fasade imaju zrak između nosivog zida i završnog sloja, sadrži izolacijske panele koji su otporni na vodu, buku i vremenske nepogode. Ventilirani sistem služi za kontroliranje temperature u svim godišnjim dobima. 

Što su ožbukane fasade?

Ožbukane fasade mogu biti izolirane i neizolirane. Neizolirane ožbukane fasade pronaći ćete na starijim zgradama, koje su pod spomeničkom zaštitom jer vanjski dio mora biti čvrst i otvoren kako se ne bi skupljala vlaga. Takva fasada se dobiva od grube žbuke, gipsa premazanog vapnom ili silikatom, spreja i vapno, koje služi za brzo i sigurno sušenje vanjskih zidova. Izolirana ožbukana fasada sadrži toplinsku izolaciju, koja regulira temperaturu i zajedno drži završni sloj maltera i žbuke



Obloge na fasadama

Osim ožbukanih fasada, postoje i drugi materijali idealni za izradu fasada. Drvo je ekološki materijal koji ne zagađuje okoliš, te je poznat po odličnoj toplinskoj izolaciji i dugotrajnosti. Za izradu fasada najčešće se koristi hrast, smreka, bor i ariš. Staklene fasade su idealne za komercijalne zgrade, te dnevno svjetlo u cijelosti prolazi i ispunjava prostor. Zimi se prostor prirodno grije, a ljeti se mora pripaziti na pregrijavanje. Zato staklene fasade imaju jednoslojno ili dvoslojno staklo sa prostorom za zrak. Kamene fasade postavljaju se u tankim slojevima, zajedno s nosećom konstrukcijom i podkonstrukcijom za prozračivanje i pravilan protok zraka. Fasade od vlaknastih ploča izrađuju se od sintetskih vlakana i obojenim cementnim vezivom, dok su fasade od plastičnih ploča višebojne, prozirne i lako ih se montira na željenu lokaciju. ALU fasade se sastoje od višeslojne plastike i aluminija, koje štite od vanjskih utjecaja.

Kako se izrađuju kontaktne fasade?

Za početak je potrebno pronaći izvođače koji će slušati Vaše želje i prilagoditi materijale objektu na kojem se postavlja fasada. Radovi se započinju po danu i to po temperaturi višoj od 5 Celzijevih stupnjeva. Izbjegava se direktni kontakt sa suncem, te ekstremnim temperaturama. Podloga na koju ide fasada mora biti glatka i suha prije nanošenja ljepila jer će se u suprotnom pojaviti pukotine. S ljepilom se ne smije pretjerivati, te se stavlja na same rubove izolacijskih ploča širine 5 centimetara i debljine manje od 2 centimetra. Ako se lijepi glatka površina, nanos ljepila je debljine 1 centimetar. Ploče se odmah nakon lijepljenja postavljaju na zid kako se ljepilo ne bi osušilo. U slučaju da uočite spojeve između izolacijskih ploča, ispunite ih stiroporom.


Galerija


Planirate izgradnju fasade

Profesionalni izvođači izgradit će Vam fasadu kakvu ste oduvijek htjeli.

Pronađite izvođače za fasaderske radove

Pitajte stručnjake

Pitajte stručnjaka iz oblasti:
Jesi li čovjek ?