Na tržištu postoji veliki izbor opreme za grijanje, a ako se pitate koja je opcija najbolja, kamini postaju idealna investicija za grijanje čak i kada dođu najhladnije zime.
Ako želite kamin u svom domu, morate razmisliti o uslovima za ugradnju i uklapanje u unutrašnjost prostora. Kamin na drva jedan je od najčešćih izbora jer svi vole imati tradicionalne elemente u kući. Pri kupovini treba imati na umu da će vam trebati prostor za dimnjak, kao i drva i prostor gdje ćete ga odlagati. Kao alternativa, postoje plinski kamini koji se mogu spojiti na plinsku instalaciju i jednostavni su za održavanje. Električni kamin je najsigurnija opcija jer ga samo trebate uključiti i gledati kako radi, a budući da ovi kamini dolaze s kontrolerom, možete podesiti temperaturu bez ustajanja s kauča. Tu je i bioetanol kamin koji za grijanje koristi obnovljivi izvor energije i nije štetan za okoliš jer emituje vodenu paru i malu količinu ugljičnog dioksida.
Drveni peleti se dobivaju od ostatka drva, vlažnost im je manja od 10% i imaju visoku energetsku vrijednost. Zauzimaju znatno manji prostor od drva, te se ovakvi kamini mogu više puta gasiti i paliti na dnevnoj bazi. Ovakve kamine možete kontrolirati preko kontrolera i podesiti temperaturu onako kako vama najviše odgovara. Samo 10% topline koje se dobiva izgaranjem završi u dimnjaku, dok se ostalih 90% rasprostire po prostoru kojega grije cijeli dan. Možete birati između ugradbenih i samostojećih kamina sa kanalnim ili prednjim odvodom, a ovaj tip kamina se koristi i za centralno grijanje.
Da biste imali kamin u svom domu, potrebno je poštovati određene uslove za sigurnu i savršenu ugradnju. Za početak planirate dovod zraka koji omogućava strujanje zraka u prostoriji i sprječava stvaranje suhog zraka. Preporučljivo je postaviti plastične ili metalne cijevi u horizontalni položaj izvana (minimalno 200 cm2) kako bi se stvorio protok zraka bez većeg otpora. U zavisnosti od vrste ložišta i kamina, priključak na kamin ne smije biti na visini nižoj od 180 cm, a prečnik dimnjaka za otvorene kamine treba biti 250 - 300 mm, odnosno 200 - 250 mm za zatvorene kamine. Takođe je potrebno provjeriti odvod kondenzata, odnosno vlage koja se oslobađa pri gorenju. Većina kamina već ima ugrađen odvod, a ako ga nema, onda se cijev za kondenzat mora provući ispod ili iznad ploče od kuće. Naravno, ne morate sami da prolazite kroz uslove, već pozovite majstora koji će provjeriti sve uslove i bez problema ugraditi kamin na željeno mjesto.
Potražite kamin koji će bez ikakvih problema zagrijati vaš dom i u najhladnije zimsko doba.
Idealni kamin vas čeka