Ove instalacije se sastoje od složene mreže cijevi, ventila, regulatora i mjerača koji zajedno rade na isporuci prirodnog plina ili propana do vaših uređaja i sistema grijanja.
Prvi korak u plinskoj instalaciji je određivanje odgovarajuće veličine i lokacije za plinovod. Ovo uključuje razmatranje vrste i količine uređaja koji će biti priključeni na sistem, udaljenosti između njih i pritiska plina potrebnog za efikasan rad. Ovlašteni majstor mora pažljivo postaviti plinski vod, pazeći da ispunjava sve potrebne zakone i propise. Zatim se cijevi režu na ispravne dužine i opremaju konektorima, ventilima i regulatorima. Ove komponente su ključne za kontrolu protoka i pritiska plina, obezbeđujući da se on isporuči do svakog uređaja. Cijevi se zavare zajedno, stvarajući čvrstu i nepropusnu mrežu. Kada se plinovod postavi na svoje mjesto, sistem se temeljno testira na bilo kakvo curenje ili kvar. Riječ je o ključnom koraku u procesu instalacije, jer čak i malo curenje može dovesti do opasnog nakupljanja plina i predstavljati ozbiljnu prijetnju sigurnosti za stanare. Bilo koji problem se mora riješiti prije nego što se sistem može staviti u upotrebu. Kada je instalacija završena, plin se uključuje i uređaji su povezani. Plinske instalacije zahtijevaju redovno održavanje i preglede kako bi se osigurao njihov siguran i efikasan rad.
Plinske instalacije zahtijevaju niz specijalizirane opreme kako bi pravilno funkcionirale. Jedan od ključnih dijelova opreme je plinomjer, koji mjeri potrošnju plina za tačan obračun. Plinomjeri dolaze u različitim tipovima, kao što su membranski ili rotacijski, a mogu se instalirati u zatvorenom ili na otvorenom. Još jedna bitna stavka je regulator plina, koji kontrolira pritisak plina dok ulazi u zgradu kako bi se spriječilo curenje ili eksplozije. Dostupne su različite veličine i tipovi regulatora koji odgovaraju specifičnim potrebama instalacije. Cjevovod je takođe ključan u plinskim instalacijama, odgovoran za isporuku plina od brojila do uređaja u zgradi. Izdržljivi materijali poput čelika, bakra ili polietilena koriste se za plinske cijevi kako bi izdržali pritisak i spriječili curenje. Pravilno dimenzionirani i postavljeni cjevovodi osiguravaju efikasan protok plina i minimiziraju potencijalne opasnosti. Plinski uređaji poput štednjaka, pećnica i bojlera zahtijevaju posebnu opremu za ugradnju. Plinovod se na ove uređaje povezuje pomoću odgovarajuće opreme, kao što su fleksibilni konektori ili krute cijevi, napravljene od materijala koji mogu podnijeti tlak i temperaturu plina. Sigurnosni uređaji kao što su detektori plina, zaporni ventili i prekidači za slučaj nužde su neophodni u plinskim instalacijama. Oni upozoravaju na curenje, dok zaporni ventili i prekidači omogućavaju trenutno isključivanje plina u hitnim slučajevima. Korištenje odobrene i certificirane opreme renomiranih proizvođača, uz redovne preglede i održavanje, ključno je za siguran rad plinske instalacije. Ulaganje u kvalitetnu opremu i praćenje pravilne procedure instalacije i održavanja osiguravaju efikasne i sigurne plinske instalacije na dugi rok.
Kako bi spojili plinske instalacije na ukopani plinovod, svakako vam treba kućni priključak. Ove priključke treba polagati u nagibu prema plinovodu, pri čemu svaka zgrada ima svoj priključak. Kod stambenih zgrada sa više ulaza, svaki ulaz treba da ima svoj kućni priključak. Preporuča se ugradnja priključka u podrumski ulaz ili poseban ormar kada se radi na građevinskom projektu. Za priključke u podrumu, treba se provući cijev kroz vanjski zid i osigurati odgovarajuću zaštitu i brtvljenje cijevi. Ako su veći podrumski priključci potrebno je postaviti noseće tijelo ispred zgrade. Spojne cijevi se obično spajaju zavarivanjem, iako se neki dijelovi mogu spojiti prirubnicama ili navojima. Redovne provjere plinskih instalacija su neophodne kako bi se spriječile nepravilnosti i oštećenja. To uključuje provjeru propusnosti plinovoda, uređaja i opreme, osiguravanje pravilne instalacije plinske opreme, adekvatnu opskrbu zrakom i produktima sagorijevanja, te održavanje udaljenosti od zapaljivih materijala. Prije puštanja plinskih instalacija u rad, bitno je osigurati da su spremne za upotrebu. Ako se otkrije curenje plina, potrebno je ispitivanje zrakom pod određenim pritiscima. Stambene plinske instalacije treba pregledati najmanje jednom svakih 10 godina, dok javne zgrade treba pregledati svakih 5 godina kako bi se utvrdila sigurnost.
Pronađite izvođače za postavljanje plinskih instalacija.
Plinske instalacije po vašoj mjeri