Termoizolacije (odabir materijala)


Podjeli
Želite očuvati optimalnu temperaturu u kući, a pritom uštedjeti na korištenju ostalih uređaja? To su pogodnosti pravilno ugrađene termoizolacije. Saznajte koji su materijali najbolji za termoizolacije i kolika je njihova učinkovitost.

Kada želite zaštiti Vaš dom od vanjskih uvjeta, štete, hladnoće i pregrijavanja, a u isto vrijeme održavati ugodnu temperaturu u unutrašnjosti, potrebne su Vam dobre termoizolacije.   



Što je termoizolacija?

Termoizolacija podrazumijeva materijale koji štite Vašu kuću od gubitka topline zimi i pregrijavanja ljeti. Kvalitetna termoizolacije važna je za sve objekte jer smanjuju troškove korištenja ostalih energenata za grijanje i hlađenje. Njom se oblažu vanjski zidovi, te po potrebi stavlja se na krov. Kada je termoizolacija pravilno postavljenja, nećete imati problema s kondenzacijom pare, koja se javlja dok kuhate ili se tuširate i sprječava pojavu plijesni i gljivica. Postavljanje izolacije čini dobru investiciju jer štiti od vanjskih uvjeta, te vlage, pregrijavanja i smrzavanja, čime objektu produljuje vijek trajanja i povećava vrijednost nekretnine

Što su EPS?

EPS ili ekspandirani polistiren jedan je od najčešćih materijala koji se bira za termoizolaciju. Prikladan je materijal jer ima vrhunska toplinska i mehanička svojstva, jednostavan je za instalaciju i niske je cijene. Njegova proizvodnja izvodi se u tri faze. Prva faza označava granule EPS-a stavljaju se na vodenu paru, te omekšavaju. Sadrže ugljikovodik pentan, koji se u kontaktu s parom pretvara u plinovito stanje. U drugoj se fazi granule šire i povećavaju volumen za 20 do 30 puta, te smanjuju gustoću s 600 kg/m3 na 15 d0 30 kg/m3. Granule se ostavljaju netaknute cijeli dan kako bi se u trećoj fazi prevezle u metalne kalupe i slijepile u čvrsti oblik. U takvom stanju, ekspandirani polistiren sadrži na 1 m3, 98% zraka i 3-6 milijuna zatvorenih ćelija, čime postaje nepropustan materijal, idealan za termoizolacije Vašeg doma. 



Čemu služi mineralna vuna?

Osim ekspandiranog polistirena, mineralna vuna je izvrstan materijal za termoizolaciju, te zvučnu i protupožarnu izolaciju, koja se redovito koristi građevini, brodogradnji i industriji. Materijal je djelomično vodootporan i paropropusan, te se neće raspasti. Najbolje je mineralnu vunu postaviti na vanjsku strukturu za termoizolaciju i pregradne zidove za zvučnu izolaciju. Ovisno o materijalu i načinu proizvodnje, mineralna vuna dolazi kao kamena i staklena vuna. Kamena se vuna dobiva iz bazalta, koji se tali u specijalizovanim pećnicama na visokih 1600 Celzijevih stupnjeva i dodaje joj se koks. Na kraju se materijal oblikuje u željene obliku za izolaciju. Kod staklene vune, tale se reciklirano staklo i kvarcni pijesak u peći, te se smjesa stavlja u rotore. Dobivena smjesa formira se u vlakna, koja se vežu i oblikuju slojeve staklene vune kako bi se lakše rezali i pakirali u role.

Kako odabrati materijal za termoizolaciju?

Na odabir materijala za termoizolaciju utječe nekoliko važnih faktora, poput klimatskih uvjeta na lokaciji gdje živite, dostupnosti proizvoda, cijeni i specifičnih zahtjeva gradnje i instalacije. Najjeftiniji opcija ne znači uvijek najbolji odabir, te osim zaštite od hladnoće i pregrijavanja, materijal za termoizolaciju mora ispunjavati niz dodatnih kriterija. Za početak materijal mora biti paropropusan kako bi vlaga, koja se stvara u Vašem domu neometano izlazila van. Zatim, materijal Vas treba štititi od požara i njegovog širenja, što znači kako bi idealno trebao pripadati klasi A1 na reakciju požara, odnosno da nije zapaljiv. S obzirom da povećava vrijednost nekretnine i štiti je od raznih šteta i vanjskih utjecaja, materijal za termoizolaciju mora biti čvrst i dugovječan, te otporan na vlagu, kemikalije i razne štetočine. Uz navedene kriterije, materijal služi kao zvučni izolator između prostora u domu i vanjske buke


Galerija


Želite imati uvijek ugodnu temperaturu u kući?

Nazovite majstora i postavite termoizolacije, koje će grijati Vašu kuću zimi i hladiti ljeti.

Pronađite majstora za termoizolacije

Pitajte stručnjake

Pitajte stručnjaka iz oblasti:
Jesi li čovjek ?