Radovi u kupaonici odvijaju se u nekoliko faza, te ih je potrebno obavljati precizno i temeljito. Zato Vam trebaju određeni izvođači radova i adekvatna oprema.
Za početak treba odlučiti planirate li urediti cijelu kupaonicu ili samo dio, te koji stari elementi ostaju ili se miču i u kakvom su stanju instalacije. Ovisno o Vašoj potrebi će ovisiti vremensko trajanje i trošak nove kupaonice. Ako živite u zgradi s više katova, obavijestite svoje susjede na vrijeme i početku radova zbog puke i prašine. Kupite sve potrebne materijale za uređenje, te pripremite nacrt arhitekta i unajmite profesionalne izvođače za adaptaciju. Osim arhitekta, savjetovanje za odabir pravih materijala i potrebne opreme mogu Vam dati i zaposlenici salona opreme za kupaonice.
Rušenje potrebnih zidova obavlja zidar, kao i rezanje otvora za instalacije, zidanje i ravnanje površina, te izradu hidroizolacije. Vodovodne i kanalizacijske cijevi slaže vodoinstalater, koji ugrađuje sanitarnu keramiku i armaturu. Za elektroinstalacije i osvjetljenje javite se elektroinstalateru. Ako se odlučite za keramiku, pozovite keramičara ili potražite drugačije rješenje, poput microtoppinga ili vodootpornih tapeta. Namještaj za kupaonicu možete kupiti u salonu ili se obratiti stolaru za izradu po mjeri. Staklene elemente postavlja staklar, dok se bojanjem bavi soboslikar. Bez obzira koliko je faza potrebno kako bi se došlo do željenih rezultata, imajte na umu kako svi izvođači moraju biti usklađeni kako bi uređenje teklo po dogovorenom planu.
Kupaonicu možete graditi od "nule", djelomično ili potpuno je urediti ili napraviti manje kozmetičke popravke. Gradnja od "nule" znači dobiti kupaonicu u praznom prostoru. Kada ste se odlučili za prostor, provjerite da je blizu vertikale odvoda i kanalizacije. Možete je graditi u podrumu, potkrovlju ili kao novi dodatak kući, ali u zadnjem slučaju će Vam zatrebati građevinska dozvola. Djelomična obnova kupaonice odnosi se na uređenje, dodavanje ili premještaj elemenata, dok se kompletno obnova kupaonice odnosi na opsežne radove. Oni se sastoje od uklanjanja postojećih nadžbuknih i podžbuknih elementa, poput keramike, armature, vodovodne i kanalizacije instalacije i slično. Zatim se uvode nove instalacije i elementi, te se za kraj nanose finalni slojevi, koji se montiraju i slažu. Kozmetički popravci su površinski, te uključuju bojanje zidova, zamjena WC školjke, postavljanje novog ogledala i slično.
Prvo napraviti nacrt za kojega je preporuka unajmljivanje arhitekta. Taj plan će kasnije postati dizajn po kojemu će se ravnati svi drugi izvođači radova u kupaonici. Iz prostora se miču svi postojeći elemente, te kada planirate proširiti kupaonicu, ruše se i određeni zidovi. Pri rušenju se pazi na sve instalacije, te je potrebno organizirati prikupljanje otpadnog materijale i odvoz na odlagalište. Izrađuju se cijevi za kupaonicu, koji se propisno postavljaju i sukladno pravilima spajaju u elemente i brtve. Izravnavaju se svi grubi dijelovi zidova, te se unose hidroizolacije u podove i zidove, kao i pregrade na mjesto gdje će biti tuš-kabine. Precizno se polaže keramika na zidove i podove, te se vrši fugiranje. Na kraju dolazi bojanje, montaža sanitarija i ostalih elemenata, te osvjetljenja.
Napravite nacrt i pozovite izvođače radova kako bi uređenje kupaonice moglo uspješno započeti!
Pronađite potrebne izvođače