Prije izdavanja upotrebne dozvole ili nastavka iznajmljivanja ili prodaje nekretnine, jedan od ključnih zahtjeva je energetski sertifikat. Ovaj sertifikat pruža detaljan pregled energetskih karakteristika nekretnine, naglašavajući efikasnost njene izgradnje u smislu korištenja energije.
Energetski sertifikat uključuje različite postupke potrebne za uvid u potrošnju energije. Ovaj sertifikat je kritičan dokument koji pokazuje energetske karakteristike određene nekretnine. Sertifikat važi deceniju i uključuje bitne detalje o nekretnini, kao što su njena energetska kategorija, period važenja i informacije o izdavaocu sertifikata i davaocima. Takođe detaljno navodi energetsku oznaku nekretnine, njene termotehničke sisteme, energetske zahtjeve, upotrebu obnovljive energije, predložene akcije za povećanje energetske efikasnosti i druge relevantne detalje. Od početka je važno napomenuti da gotovo sve vrste nekretnina trebaju posjedovati energetski sertifikat, uz nekoliko izuzetaka. Ovi izuzeci uključuju objekte posvećene vjerskim obredima ili aktivnostima, privremene objekte dizajnirane da traju najviše dvije godine, industrijska mjesta, radionice, nestambene poljoprivredne objekte sa minimalnim energetskim zahtjevima, stambene objekte koji se koriste manje od četiri mjeseca godišnje i samostalne objekte sa ukupnim korisnim prostorom ispod 50 kvadratnih metara. Svaki vlasnik nekretnine koji namjerava prodati ili dati u zakup svoju nekretninu mora osigurati energetski sertifikat prije nego što nastavi sa prodajom ili zakupom. Ova potvrda se mora predočiti novom vlasniku ili zakupcu nakon zaključenja ugovora. Osim toga, bilo koji oglas za nekretnine mora jasno navesti energetski rejting.
Ovlašteni energetski revizori poduzimaju niz koraka prije izdavanja energetskog sertifikata. Ovi koraci uključuju provođenje detaljnog energetskog pregleda, pripremu procjene na osnovu referentnih klimatskih podataka kako bi se prikazala specifična godišnja energija potrebna za grijanje i hlađenje, izračunavanje specifične godišnje potrošnje isporučene i primarne energije zajedno sa emisijom CO2 i konačno određivanje ocjena energetske efikasnosti. Proces energetskog pregleda obuhvata početnu pripremu prikupljanja podataka u vezi sa objektom i sprovođenjem neophodnih kontrolnih mjerenja. Potom se analiziraju upotreba i troškovi povezani sa svim vrstama energije, energenata i vode u posljednje tri godine. Po potrebi se predlažu mjere za poboljšanje energetske učinkovitosti i izrađuju se izvještaji koji uključuju preporuke i listu prioriteta za implementaciju ekonomski isplativih poboljšanja energetske efikasnosti. Pored toga, revizija se bavi oblastima kao što su prakse upravljanja energijom, toplotna svojstva eksterijera nekretnine, sistemi grijanja, ventilacije i klimatizacije, kao i integraciju alternativnih izvora energije, te slične kontrole.
Energetska efikasnost je kategorisana u 8 različitih razreda, koje odražavaju godišnju potrošnju energije po kvadratnom metru. Klasifikacije za svojstva koja utjelovljuju energetsku efikasnost, rangirane od najefikasnijih do najmanje efikasnih, su sljedeće:
Povećanje energetskog razreda nekretnine zahtijeva dodatna ulaganja. Općenito, šta je viša energetska efikasnost nekretnine, ona postaje tržišnija, šta potencijalno donosi višu prodajnu cijenu za prodavca.
Izdavanjem energetskog sertifikata riješit ćete sva vaša pitanja i otkriti kako uštedjeti na potrošnji energije.
Provjerite kako ostvariti energetsku učinkovitost