Obnova drvenog namještaja je od velikog značaja jer mu daje svježi sloj boje. Kada se izvodi precizno i stručno, ova tehnika daje nevjerojatne rezultate.
Dorada namještaja se odnosi na uklanjanje postojeće završne obrade, a zatim nanošenja nove. Takav se proces može izvesti na mnogo načina. Na primjer, možete skinuti komad namještaja do golog drveta, izbrusiti ga, a zatim obojiti. Time dorada ne uključuje značajne popravke, već samo rad sa završnim obradama. Restauracija namještaja uključuje vraćanje komada namještaja u prvobitno stanje. Ovo obično zahtijeva čišćenje, a moguće i neke manje popravke ako dođe do slučajnog oštećenja da bi se ispravilo. Za razliku od dorade koja vam daje priliku da ponovo zamislite komad namještaja, restauracija se više odnosi na obnavljanje originalnog komada. Ako su potrebne značajnije popravke ili strukturne promjene, tada ćete poželjeti obnoviti komad namještaja. To možete učiniti jer postoje dijelovi koji se ne mogu sačuvati ili obnoviti, te se mogu pretvoriti u nešto potpuno drugačije.
Za početak temeljno očistite površinu vlažnom krpom kako biste uklonili prljavštinu. Da biste se riješili laka sa namještaja, koristi se grubi brusni papir veličine zrna 40 sa orbitalnom brusilom. Svakako je potrebno redovno provjeravati zrnastost brusnog papira i zamijeniti ga kada se istroši. Dok radite, ne zaboravite svoju sigurnosnu opremu. Brušenje grubim brusnim papirom vraća namještaj na golo drvo. Nakon toga, brusni papir se mijenja u finiji, kao što je 240. To će pomoći da se namještaj izbrusi dok ne postane gladak. Obrišite ga mineralnim alkoholom kako biste uklonili prašinu i ostatke koji još uvijek mogu biti na namještaju. Poslije sušenja, vrijeme je za nanošenje prvog sloja laka. Dobro promiješajte lak kako biste uklonili grudvice. Ostavite da se prvi sloj dobro osuši. Nakon što se prvi sloj laka osušio, lagano ga treba izbrusiti finim brusnim blokom i obrisati prašinu. Ponovite postupak lakiranja i ostavite da se ponovo osuši.
Većina lakih ili površinskih ogrebotina može se ukloniti laganim prelaskom po površini spužvom za brušenje ili blokom za brušenje. Pazite da uvijek brusite u smjeru zrna. To je zato što brusni papir ostavlja ogrebotine, pa što je niža zrnatost (80, 120) to je papir grublji i dublje su ogrebotine. Lagane ogrebotine se u početku mogu ukloniti korištenjem finog brusnog papira (180) prije nego što koristite glatki (240) za minimiziranje ogrebotina uzrokovanih granulacijom 180. Ako su ogrebotine dublje, možda ćete htjeti razmotriti srednji brusni papir (120). Pazite da nikada ne preskočite sa grubog brusnog papira (120) ravno na fini brusni papir (240) jer ćete vidjeti ogrebotine od grubog brusnog papira. Na kraju očistite prašinu i nanesite vosak kako biste zaštitili namještaj. Osim brušenja, možete koristiti i svakodnevne potrepštine za domaćinstvo, poput octa, maslinovog ulja ili paste za zube.
Uz obnovu namještaja dobivate rezultate kakve očekujete.
Obnovite namještaj u kratkom roku