Uređenje doma uvijek možete biti izazovno. Uz dobar plan i završni projekt, bitno je kupiti i podnu oblogu koja će se savršeno stopiti s prostorom.
Kod uređenja doma znatno trošite budžet, te tako dolazite i do podnih obloga. U slučaju da se odlučite za drvo, najčešće će se Vaš izbor svesti na parket ili laminat. Laminat je povoljniji od parketa, ali je riječ o mješavini materijala s 90% drvnih vlakna, a ne o pravom drvu. Iako je parket skuplja opcija, dobiva se od pravog drva. Parket se s vremenom može brusiti, farbati i obnavljati, te mu se produžuje vijek trajanja. Laminat se lakše održava, te osim drva možete birati dezene u obliku kamena ili mramora. Kraćeg je trajanja od parketa, ali ga sloj od toplinski obrađene sintetičke smole drži otpornim na vlagu i jaku svjetlost.
Kad kupujete parket možete birati između masivnog i gotovog. Masivni parketi su cijelom debljinom od drva, te se razliku klasični, lam i industrijski ili kant parketi. Klasični parketi dolaze u debljini od 10 do 22 mm, te su najzastupljenija vrsta masiva. Lam parketi su tanke daščice debljine od 6 do 15 mm, širine od 40 do 55 mm, te dužine od 200 do 800 mm. Industrijski parketi ili kant sastavljaju se od malih lamela debljine od 10 do 20 mmm, širine od 6 do 20 mm i dužine od 200 do 400 mm. Svaka lamela drugačije je boje, te čini mozaik i doprinosi estetici prostora. Gotovi parketi unaprijed su obrađeni, brzo se i jednostavno slažu na pod i možete ih koristiti u rok od 24 sata nakon postavljanja. Dugotrajnost materijala dobiva se završnom obradom koja se sastoji od brušenja, lakiranja, bojanja ili uljenja, ovisno o željama naručitelja. Oni koji preferiraju tamniju boju, mogu je dobiti termičkom obradom parketa. Najpopularniji izbor drva kod pravljenja parketa je hrast zbog visokog stupnja tvrdoće i lake obrade. Uz hrast se bira i jasen, koji je elastičan i ima svjetliju boju, zatim bukva, koja se obrađuje parom kako bi dobila tamnocrvenu boju, te naposljetku bagrem i orah.
Laminat je prihvatljiva varijanta imitacije drva koja dolazi u raznim dezenima, bojama i teksturama. Jednostavno se postavlja, a ako su stare obloge suve, ravne i čvrste, laminat možete staviti ravno na njih. Zbog velikog udjela drva, laminat sprječava škripanje i nepotrebnu buku, te je izvrstan toplinski izolator. Površina mu je glatka i nećete kliziti po njemu, te ih nije potrebno dodatno lakirati i previše održavati. Jedino se preporučuje dodatni premaz koji eliminiše pojavu bakterija i nečistoća na površini podne obloge. Laminat je čvrst i izdržljiv jer se sastoji od najmanje četiri različita sloja. Površinski transparenti sloj daje čvrstoću i izdržljivost laminatu, te sprječavanja njegovo prijevremeno habanje i oštećenja. Ispod površinskog dolazi dekorativni sloj, koji se dobiva štampanjem na papiru i definiše završni izgled laminata. Noseći sloj pravi se od vlaknaste HDF ploče, koja težinu rasprostranjuje ravnomjerno i kreira savršenu stabilnost laminata. Zadnji je sloj balansirajući, što znači da štiti pod od štete i deformacije uzrokovane vlagom.
Razmislite želite li radije parket i laminat, te polako pređite na fazu podopolagačkih radova?
Pronađite majstore za podopolagačke radove