Postavljanje podnih obloga


Podjeli
Trebate završni detalj koji će trenutno poboljšati izgled vašeg doma? Svakako odaberite podne obloge koje će pristajati svakom prostoru i uljepšati interijer.

Prilikom adaptacije prostora potrebno je razmisliti kakve podne obloge želite imati. Moraju zadovoljiti kriterije funkcionalnosti i estetike kako bi ostavili dobar vizuelni dojam u vašem domu, a ujedno iskoristili svoje funkcije u prostoru, poput zaštite, zvučne izolacije i zadržavanja topline u hladnim danima.



Kako postaviti podne obloge?

Prvo provjerite je li površina čista, ravna i suva. Ispravite sve nepravilnosti prije nego krenete naprijed. Zatim napravite precizna i tačna mjerenja kako biste bez problema postavili podne obloge. Započnite u kutu i radite poprijeko, koristeći mjerne alate za preciznost. Ne zaboravite ostaviti prostor između zidova i poda za širenje zbog promjena temperature i vlažnosti. Nakon što su podne obloge postavljene, na redu je lakiranje koje služi kao zaštita od habanja, ogrebotina i oštećenja vodom. Očistite i osušite površinu prije ravnomjernog nanošenja četkom ili valjkom. Pridržavajte se preporučene količine i slojeva, izbjegavajući grudice kako biste spriječili neravnine. Neka se prvi sloj osuši prije drugog. Pustite da se podne obloge potpuno osuše prije nego što hodate ili postavljate namještaj. Lakirane podove redovito čistite suhom ili vlažnom krpom i izbjegavajte vodu ili kemikalije.

Kakve podne obloge izabrati?

Drveni podovi idealni su za dom jer daju toplinu i estetski se uklapaju u svaki prostor. Možete birati između klasičnog parketa debljine od 10 do 22 mm, tankog lam parketa od samo 10 mm ili rubnog parketa debljine od 6 do 20 mm. Dolaze u različitim veličinama i bojama koje možete prilagoditi svojim željama i potrebama. Osim pravog drva, postoji i jeftinija opcija u obliku laminata, a to je slojevita ploča sa plastičnom folijom koja se lako postavlja. Epoksidni podovi koriste se u industrijskim prostorima jer su otporni na hemikalije i podnose veliku težinu, a zbog svog čistog izgleda postali su popularni u stanovima, posebice u kuhinji i kupaonici. Linoleum je dobar izbor za alergičare jer je prirodan i dobar za zdravlje, zaustavlja plijesan i zvučno izolira. Kameni podovi imaju dug vijek trajanja i vrlo su izdržljivi. Najčešće se koriste granit i mramor koji prostoru daju željenu eleganciju.

Gdje postaviti podne obloge? 

U dnevnoj sobi najčešće se bira masivni ili gotovi parket ili laminat. Keramičke pločice se ponekad koriste ako je kuća povezana s dvorištem. Za kuhinju su važni podovi koji se lako čiste. Keramičke pločice su popularne, ali sve je češći i parket, pogotovo na otvorenim prostorima jer je topliji i po njemu se lakše hoda. A u obzir dolaze i epoksidni podovi. Po kupaonicama se često nalaze keramičke pločice različitih dimenzija, od malih mozaika do velikih formata, a tikovina je sve popularnija zbog svoje otpornosti na vlagu. Parketi se najčešće koriste u spavaćim sobama, dok su podne naljepnice popularne za dječje sobe. Kod balkona i terasa biraju se materijali otporni na različite vremenske uvjete. Uobičajene opcije uključuju keramičke pločice, kamen, tikovinu i toplinski obrađeno drvo. Bez obzira na prostor, uvijek je potrebno imati na umu da površina mora biti estetski dopadljiva i funkcionalna, stoga ju je važno održavati.


Galerija


Planirate uređenje prostora?

Ne zaboravite na podne obloge koje će proljepšati svaki prostor. 

Podne obloge vas čekaju

Pitajte stručnjake

Pitajte stručnjaka iz oblasti:
Jesi li čovjek ?