Sobne biljke (odabir i održavanje)


Podjeli
Tražite način za unošenje svježine u Vaš dom bez da potrošite previše novca? Sobne biljke su rješenje za Vas jer u jednom koraku uljepšavaju svaki prostor, te ih nije teško održavati.

Tko ne voli sobne biljke u zatvorenom prostoru? One poboljšavaju estetiku doma i čine ga još ugodnijim i toplijim. Uz estetiku, uzgoj sobnih biljaka u Vaš dom donijet će Vam povećanu vlažnost koja poboljšava zdravlje.



Zašto je dobro imate sobne biljke?

Vrtlariti ne morate samo vani, već to možete napraviti i iz ugodnosti vlastitog doma. Prigodno je za sve, pogotovo ako nemate prostor za vrt. Unutarnje vrtlarstvo stvara bezbroj mogućnosti unošenja zelenih površina u dom. To mogu biti cvjetne biljke u saksiji, biljni ukrasi po policama ili stolu, pa čak i stakleni rasadnici. Bez obzira koje sobne biljke odlučite kupiti, imate na umu da se različito prilagođavaju uslovima rasta prisutnima u prostorima doma. Neke biljke imaju skromne zahtjeve, ali i kraći vijek trajanja, dok su druge zahtjevnije i treba im posvetiti više vremena i pažnje. Odabir ovisi o Vašem ukusu, potrebama i vremenu koje želite izdvojiti za brigu o biljkama.  

Što biljkama najviše treba?

Kada birate sobne biljke provjerite koliko će im svjetla biti potrebno i na koja im temperatura najviše odgovara. Svaka sobna biljka zahtjeva njegu, te su svjetlo i temperatura osnovni elementi čuvanja svake biljke. Pobrinite se da se uvjeti sobne biljke i prostora u koji je uvodite podudaraju jer će u suprotnom brzo propasti. Na primjer, tropskim biljkama ne odgovara niska temperatura po noći, pa je zato treba dodatno zaštiti od hladnoće i prevelike promjene temperature koje je nagla. Takve biljke nemojte ostavljati blizu prozora po noći, već premjestite na toplije mjesto i ujutro ih opet stavite na svjetlost. Izbjegavajte stavljati sobne biljke na radijatore i ostale tople uređaje jer će, kako i hladnoća, velika vrućina uništiti biljke i njihove cvjetove. Sobne biljke obožavaju osvijetljena mjesta, ali ih nije potrebno staviti direktno na sunce, pogotovo ljeti. Zimi nastojte sobne biljke stavljati na svjetlost, a u slučaju da nema dovoljno svjetla, možete kupiti i specijalne svjetiljke koje pomažu pravilnom i zdravom rastu biljaka.



Koliko je često potrebno zalijevati sobne biljke?

Uz svjetlo i temperaturu, sobne biljke za uspješan rast trebaju imati i dovoljnu količinu vode, odnosno trebate ih redovito zalijevati. Zimi se biljke zalijevaju rjeđe, dok se ljeti i za vrijeme aktivnost rasta bilja obilnije zalijevaju. Koristite kompost za poboljšanje rasta sobnih biljaka, kojeg morate dobro zaliti, a višak vode obavezno izlijte. Većina prostora ima nisku razinu vlažnosti, dok biljke preferiraju višu razinu vlažnosti. Za dodatnu pomoć možete kupiti ovlaživače zraka, koji reguliraju razinu vlažnosti u zraku. Osim ovlaživača zraka, biljke možete prskati vodom kako bi se lakše privikle na promjene koje donose različita godišnja doba. 

Što su biljni terariji?

Biljni terarij idealno je rješenje za one koje toliko vremena za voditi brigu o sobnim biljkama, ali ih svejedno žele u svom domu. Riječ je o neovisnom ekosustavu unutar staklene boce. Sve što im treba je mjesto s dovoljno svjetla i prskanje nekoliko puta na godišnjoj razini. Ne morate ih držati direktno na suncu, ali ih nemojte držati ni u potpunom mraku. Za sve ostalo, sobne biljke se brinu sami jer imaju savršene uvjete kreirane u terariju. Prskanje vodom se preporučuju svaku 3 do 6 mjeseci, ovisno o veličini biljnog terarija. Proces kreiranja biljnog terarija nije kompliciran, te ga možete napraviti i sami. Naravno, biljne terarije možete kupiti i u specijaliziranim trgovinama, gdje će Vas rado savjetovati o pravilnom održavanju. Takve sobne biljke idealne su za svaki dom, te ih čini idealnim poklonom za sve ljubitelje biljaka.


Galerija


Želite upotpuniti svoj dom i pretvoriti ga u zelenu oazu?

Uzgoj sobnih biljka nikad nije bio lakši, te će predivno izgledati u Vašem domu.

Pronađite idealne sobne biljke

Pitajte stručnjake

Pitajte stručnjaka iz oblasti:
Jesi li čovjek ?