Planirate obojati Vaš dom, ali niste sigurni odakle krenuti? Prije nego što počnete s radovima potrebno je provjeriti opseg radovi i možete li ih izvesti sami ili trebate pozvati stručne soboslikare.
Ako se posvetite poslu možete prebojiti jednu do dvije prostorije, ali s cijelom kućom ili višekatnicom ćete imati više problema. Potrebno je imati na umu kako se nanosi više slojeva boje, te je potrebno pričekati da se sve osuši. Novogradnju ćete lakše obojati jer je podloga ravna i glatka, dok se kod starijeg objekta može ljuštiti, te će pripremi radovi i bojanje trajati neko duže vrijeme. Vanjski prostori podložni su različitim vremenskim temperaturama i promjenama, te ćete za bojanje fasade morati izdvojiti više vremena nego bojanje unutrašnjeg prostora.
Soboslikara zovete kada su Vam potrebni opsežni radovi u i izvan doma, te je on zadužen za bojanje i uređenje interijera i eksterijera. Prije bojanja, soboslikar procjenjuje stanje na terenu i koje postupke primijeniti. To može uključivati čišćenje, struganje i ravnanje površine, te njezinu pripremu, kao i stavljanje premaza, te lijepljenje tapeta. Svaki soboslikar mora imati svoj pribor i alate, koji uključuju kistove i valjke, te boju i zaštitu za površine.
Za početak je potrebno pomaknuti namještaj kako ga ne bi uništilo prskanje boja, te razmontirati rasvjetu i okvire prekidača i utičnica. Podove i namještaj štiti se plastičnom folijom, te se može dodati i filc koji štiti od prljavština i grebanja uzrokovanih obućom i ljestvama soboslikara. Zatim se podloga za bojanje mora pripremiti. Uklanjanju se dotrajali i stari elementi, sanira se plijesan, te se zaglađuju neravnine i na podlogu se stavljaju impregnacijska sredstva. Zaštitna traka se postavlja na rubove zidova koji dodiruju prozore, vrata i podne rubne letvice. Nanosi se prvi sloj boje, koji se suši i nakon toga se nanosi drugi sloj. Kada se postupak bojanja završni, odljepljuju se zaštitne trake s elemenata, te se otpadni materijal odvozi na za to propisano mjesto.
Kada se rade vanjske površine, ponajviše fasada, mora se paziti na odabir materijala, koji će dobro podnositi vremenske promjene i temperature. Najveću štetu vanjskoj površini nanosi voda, stoga fasada mora biti otporna na utjecaj vode i vlage. U slučaju nakupljanja vlage, događa se šteta, koja se sanira putem isušivanja žbuke. Sustav isušivanja djeluje na način da se na oštećenu površinu prvo stavlja mort, te nakon nekoliko sati isušujuća žbuka. Riječ je čvrstom sustavu koji je dugotrajan i sprječava ponovno nakupljanje vlage.
Ako smatrate kako Vam bojanje prostora zadaje glavobolju, javite se izvođačima soboslikarskih radova.
Pronađite stručne soboslikare