Već neko vrijeme suha gradnja uspijeva da se probije na vrh tržišta, a popularnost je stekla zahvaljujući suhom načinu rada, korištenju lakih materijala i smanjivanju vremena potrebnom za radove.
Prilikom projektovanja interijera možete se odlučiti za suhu gradnju jer to je brz i efikasan način promjene prostora. Početni korak koji možete napraviti sa suhom gradnjom je predgrađivanje prostora. Time jednu prostoriju podijelite na dvije ili više, te ih maksimalno iskoristite. S lakoćom možete postavljati toplinske i zvučne izolacije u zidove napravljene suhom gradnjom. Suha gradnja sakriva sve neravnine u zidu, kao i cijevi i žice, te ostavlja siguran prostor za Vas i Vašu porodicu. U slučaju da planirate termo ili zvučne izolacije možete razmisliti o spuštenom plafonu na koji možete staviti i LED lampice. Osim spuštenog plafon, suha gradnja idealna je za ugradbene ormare, odnosno dodatni prostor za spremanje stvari.
Neizostavni dijelovi svake suhe gradnje su gips kartonske ploče, profili, ljepilo i masa za ravnanje. Gips kartonske ploče sadrže gipsanu unutrašnjost, te ih se lako obrađuje, reže i postavljanja na potrebne konstrukcije. Obično se koriste u fazi predgradnje, te se prilagođavaju svakom prostoru. Tako se protupožarne gips kartonske ploče koriste za poslovne prostore, akustične povećavaju zvučnu zaštitu i najviše se postavljaju po bolnicama i hotelima, dok su vlagootporne i vodootporne gips kartonske ploče specifične za svaki dom. Vlagootporne ploče upijaju vlagu i idealni su potporni sloj za keramiku u kuhinji. Vodootporne ploče postavljaju se na mjesta gdje izbijaju plijesan i efikasno ih uklanja. Osim gips kartonskih ploča, trebaju Vam i profili, koji daju čvrstoću konstrukcija. CD i UD profili koriste se za spuštene plafone, pregradne zidove, zidne obloge, obloge čeličnih stupova i grede. UW i CW profili specifični su za zidove, nosive plafone i provođenje kablova.
Kod suhe gradnje koriste se ploče koje ubrzavaju proces završnih građevinskih radova za 50% i stavljaju se bez dodatnog čekanja za sušenje. To znači da suhi način gradnje omogućava rad na svim površinama odjednom. Sve neravnine i cijevi odmah se sakrivaju, tako da se ne morate brinuti za narušavanje estetike prostora, kao i zapinjanja za instalacija koje vire u zidu. Plinske, vodovodne i električne instalacije se postavljaju s lakoćom, te ne morate rušiti pola prostora kako bi napravili pravilnu montažu sistema. Uz jednostavnu izradu i montažu, kod suhe gradnje se koriste materijali koji nisu opasni za Vaše zdravlje, a ni okoliš. Suha gradnja može biti Vaš odabir jer je vrijedna investicija u kojoj maksimalno iskorištavate potencijal prostora, te dobivate idealni omjer uloženog novca i kvalitete.