Uređenje i održavanje okućnice


Podjeli
Okućnica služi kao dekorativni i funkcionalni nastavak doma, poboljšavajući ukupnu estetiku, a istovremeno pruža prostor za opuštanje i aktivnosti na otvorenom.

Pažljivo je planirana i kultivirana kako bi se stvorilo privlačno okruženje koje nadopunjuje stil kuće. Na dizajn utječu ne samo preferencije vlasnika kuće, već i praktična razmatranja kao što su preovlađujući vremenski uslovi i prirodne karakteristike okolnog krajolika. Raspored vrta i izbor biljaka prilagođeni su specifičnim potrebama i željama domaćinstva, osiguravajući da ona postane cijenjeno utočište i za stanovnike i za posjetitelje.



Što sve uključuje fazu projektovanja okućnica?

Tokom faze projektovanja, koja se sastoji od precizne analize stanja tla, razmišljanja o idejama i formulisanja sveobuhvatnog plana koji obuhvata specifične lokacije, ugrađene karakteristike sa različitim predloženim materijalima, i detaljan raspored sadnje za odabranu floru, odvija se pedantan proces. Sljedeća faza uključuje prikaz rasporeda imovine u mjerilu 1:100, uključujući pozicioniranje glavnog stanovanja i pomoćnih struktura, kao i razgraničenje ključnih elemenata poput puteva i kardinalnih pravaca. Pedantni crteži svih elemenata koji se ugrađuju pomno se skiciraju, osiguravajući preciznu vizualizaciju. Pozicioniranje terase, koja čini kohezivnu cjelinu sa glavnom kućom, pažljivo se razmatra; idealno smještena prema jugozapadu za popodnevno uživanje, terasa se alternativno može smjestiti na jugoistočnu stranu kako bi se sunčala na jutarnjem suncu i zadovoljila individualne želje. Zatim se izrađuje detaljan plan koji prikazuje precizno postavljanje različitih ugrađenih elemenata kao što su površina, kanta za kompost, bazen, roštilj, staze, nadstrešnice, prilaz, stepenice, ograde i slično, kako bi se uspostavio kohezivni pristup dizajnu. Kako se dizajn oblikuje, fokus se pomjera na odabir i pozicioniranje biljaka kako bi se uskladile s prostorom; za manje vrtove preporučljivo je odlučiti se za manja stabla i voćke, dok veći prostori imaju koristi od uključivanja prostranih stabala sa bujnim krošnjama kako bi se ponudila privatnost i ublažili neželjeni prizori i zvukovi.

Kakve biljke želite imati u okućnici?

Različite vrste biljaka koje su dostupne za uzgoj uključuju široku lepezu kao što su trave, cvijeće, povrće, začini, voće, grmlje i drveće. Biljne sorte se dalje kategoriziraju na osnovu sezone u kojoj se uzgajaju, a izdvajaju se u jednogodišnje, dvogodišnje i višegodišnje. Kada je u pitanju odabir biljaka za vaš prostor, bitno je uzeti u obzir njihove specifične zahtjeve tla i potencijal rasta, posebno se fokusirajući na aspekte kao što su neophodna njega i konačna veličina, posebno kada se radi o grmlju i drveću. U slučaju cvijeća, na njihov odabir utiču faktori kao što su izloženost sunčevoj svjetlosti, kvalitet tla, zahtjevi za njegom, pa čak i pogodnost za klimu, pri čemu se često preporučuju domaće biljke zbog njihove otpornosti i niskih zahtjeva za održavanjem u lokalnim uvjetima. Strateškim postavljanjem i selekcijom može se stvoriti dobro orkestrirana cvjetna gredica koja nudi cvjetanje gotovo cijele godine, donoseći stalnu ljepotu. Pravilne tehnike sadnje uključuju postavljanje nižih cvjetnica u prvi plan, a viših prema stražnjem, što omogućava organiziran i vizuelno privlačan raspored. Grmlje i drveće značajno doprinose vizuelnom pejzažu, bilo da su posađene u grupama ili pojedinačno kako bi se poboljšalo zelenilo ili osiguralo sezonsko cvjetanje. Periodi cvatnje grmova variraju u zavisnosti od specifične vrste, od ranog proljeća do kasne jeseni. Drveće nudi dodatnu raznolikost, sa razlikom između listopadnih i četinarskih vrsta, kao i između ukrasnih i plodonosnih sorti. U scenarijima gdje je potrebno pregrađivanje ili skrivanje, biljke penjačice se pojavljuju kao idealno rješenje, nudeći i dekorativnu privlačnost i funkcionalnu hladovinu tokom ljetnih mjeseci. Uzgoj povrća u blizini kuće radi praktičnosti naglašava važnost odabira odgovarajućih sorti na osnovu ličnih preferencija i prehrambenih potreba.

Kako pravilno održati okućnicu?

Održavanje željenog izgleda uključuje niz poslova koje treba redovno obavljati. Jedan od zadataka je košenje travnjaka, koje se preporučuje jednom mjesečno tokom proljeća, ljeta i jeseni uz pomoć kosilice. Pokošenu travu treba sakupljati i uklanjati, a učestalost i cijena zavise od toga da li je teren ravan ili na nagibu. Savjetuje se da travnjak bude na minimalnoj visini od 7,5 cm, ali idealno između 8 i 9 cm za optimalno zdravlje. Redovno grabljanje i prozračivanje pomažu u promicanju urednog i zdravog travnjaka. Kada je u pitanju njega cvijeća, osušeni cvjetovi su važni za kontinuirano cvjetanje. Redovno uklanjanje korova je takođe neophodni da bi se podstakao snažan rast i dosljedno cvjetanje. Njega grmlja uključuje različite nivoe rezidbe, ali svi grmovi zahtijevaju periodično uklanjanje suhih i oštećenih grana za cjelokupno zdravlje. Mladom grmlju je potrebno dodatno zalijevanje u sušnim periodima, dok osjetljive sorte treba zaštititi od zimske hladnoće. Ukrasna stabla općenito ne zahtijevaju rezidbu, ali je neophodno ukloniti sve oštećene grane. Treba ih zalijevati po potrebi dok se potpuno ne učvrste. Listopadne živice podrezujte tri puta godišnje, a četinarske živice godišnje, prilagođavajući u skladu sa tim zalijevanje i gnojenje. Cijena šišanja živice ovisi o visini živice koja se orezuje.


Galerija


Planirate li urediti eksterijer?

Skladnim spajanjem elemenata prirode sa objektima koje je napravio čovjek, dobro održavana okućnica može značajno poboljšati kvalitet života.

Savršena okućnica vas čeka

Pitajte stručnjake

Pitajte stručnjaka iz oblasti:
Jesi li čovjek ?