Svaki dom ima vanjska i unutrašnja vrata koja doprinose cjelokupnom dizajnu i funkcionalnosti prostora. Vanjska vrata, smještena na ulazu u kuću, ne samo da povećavaju vizuelnu privlačnost već i pružaju zaštitu od vanjskih elemenata i potencijalnih uljeza. Unutrašnja vrata su neophodna za podjelu prostora unutar kuće, stvaranje privatnosti i definiranje prostora.
Ugradnja unutrašnjih vrata općenito je jednostavniji zadatak u odnosu na ugradnju vanjskih vrata. Za unutrašnja vrata, posjedovanje osnovnog znanja, pravi alati, pjena i lepak obično su dovoljni da se montaža izvrši efikasno. Unutrašnja vrata ne zahtijevaju isti nivo toplotne i zvučne izolacije kao vanjska vrata. Nasuprot tome, vanjska vrata imaju specifične zahtjeve koji čine njihovu instalaciju složenijom. Ova vrata moraju osigurati dobru toplinsku i zvučnu izolaciju kako bi zaštitili dom od vanjskih elemenata i buke. Zbog dodatne složenosti, često je najbolje pozvati kvalifikovanog majstora koji može osigurati da su vrata pravilno i sigurno postavljena. Kod novih građevinskih projekata, vrijeme ugradnje vrata je ključno. Na primjer, ulazna vrata se obično postavljaju prije početka bilo kakvih unutrašnjih završnih radova. Na taj način pomažete da se pojednostavi proces izgradnje i osigurava da je dom siguran od elemenata u ranoj fazi. Unutrašnja vrata se obično postavljaju nakon što su zidovi uokvireni i prije početka farbanja. Iako unutrašnja vrata ne moraju osigurati izolaciju, ipak moraju dobro funkcionirati i uklopiti se u cjelokupnu estetiku prostorije. Za kuće sa drvenim podovima, drvena vrata su odličan izbor jer stvaraju kohezivni izgled. Takođe je moguće stvoriti vizuelni kontrast odabirom vrata koja su različite boje od poda, čime se ističu razlike između podnih i zidnih površina. U većini slučajeva, vanjska vrata se izrađuju od materijala poput PVC-a, drveta ili stakla, a često su uokvirena drvetom, plastikom ili metalom. Ne moraju biti pretjerano blistava, ali bi trebala poboljšati cjelokupni izgled kuće i upotpuniti boju fasade.
Prvi korak, za uspješnu ugradnju unutrašnjih vrata, je osigurati da otvor za okvir vrata bude ravan. Ako otvor nije ravan, vrata se ne mogu pravilno postaviti. Ključno je točno izmjeriti zid pomoću odgovarajućeg alata i po potrebi ga izravnati brušenjem. Proces pripreme obično stvara prašinu, stoga je važno očistiti područje oko otvora prije nastavka postavljanja vrata. Otvor bi trebao biti veći od samog okvira vrata kako bi se smjestio materijal za ugradnju, posebno ekspandirajuća pjena. Kao smjernica, otvor bi trebao biti oko 3 do 5 centimetara širi od širine okvira vrata i 1 do 3 centimetra viši od visine okvira. Nakon što je otvor čist, sljedeći korak je postavljanje okvira vrata u otvor. Okvir mora biti postavljen uspravno i čvrsto pričvršćen dok se njegovo poravnanje provjerava pomoću libele. Čak i male neusklađenosti mogu dovesti do problema tijekom instalacije i utjecati na to koliko dobro vrata rade. Kako bi se osiguralo da okvir vrata ostane savršeno pod kutom od 90 stupnjeva, potrebni su drveni klinovi koji trebaju biti postavljeni u visini kvake i na donjem rubu okvira. Oni će pomoći u sprječavanju bilo kakvog savijanja ili deformacije okvira dok se materijali stvrdnjavaju. Po završetku pričvršćenja okvira klinovima, samo krilo vrata može se objesiti na svoje šarke. Potom se prostor između okvira i zida ispunjava se ekspandirajućom pjenom koja je neophodna za izolaciju i stabilnost, ali joj je potrebno vrijeme da se pravilno osuši. Važno je pustiti pjenu da se stegne nekoliko sati prije nego što prijeđete na završne radove, te se sav višak treba pažljivo odrezati. Na kraju se provodi temeljita provjera rada vrata kako bi se osiguralo da sve funkcioniše kako treba.
Ne zaboravite pronaći izvođače za vanjska i unutrašnja vrata?
Izbor vrata po vašoj mjeri